Co w pogodzie w najbliższych dniach?

Ostatnimi czasy pogoda nie rozpieszczała Polaków. Mimo, że temperatury na ogół były wysokie, to niemal każdy dzień przynosił większe czy też mniejsze opady deszczu. Jest to pochodna wpływającej na pogodę w Europie cyrkulacji strefowej, która wydaje się już słabnąć. W między czasie nad obszary śródziemnomorskie spłynęła niewielka bańka chłodnego powietrza, która pogłębiła tam cyklogenezę (proces powstawania ośrodków niskiego ciśnienia). To znacznie zwiększyło zasób wilgoci nad Starym Kontynentem, a to znowuż przełożyło się na wzrost liczby opadów, co gołym okiem było widać choćby u nas. Jednak najbliższe dni wydają się być spokojniejsze, będzie mniej opadów i pojawi się słońce.

Prognozowana anomalia temperatury dla Europy / wxcharts.com

ŚRODA (04.03.2020)

W środę na pogodę będą mogli narzekać tylko mieszkańcy południowo-wschodnich krańców Polski. Tam ze względu na wędrówkę niżu genueńskiego, pojawią się najpierw opady deszczu, które później przejdą w sam śnieg. W Bieszczadach należy spodziewać się sporego przyrostu pokrywy śnieżnej do nawet 10cm. Na pozostałym obszarze kraju aura będzie stabilna. Temperatury na przeważającym obszarze Polski osiągną wartości do 8*C, na południowym-wschodzie 2-3*C. Niewykluczone że na północnym-zachodzie, w związku z pojawieniem się niewielkiej niestabliności, w ciągu dnia dojdzie do rozwoju zorganizowanej konwekcji. Z tego względu należy spodziewać się licznych komórek burzowych, które będą mogły generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Tam też największe szanse na przejaśnienia. W nocy możliwe niewielkie przymrozki, zwłaszcza w środkowej części kraju.

Prognozowany przebieg opadów wg. modelu ECMWF / wxcharts.com
Prognozowana temperatura wg. modelu ECMWF / wxcharts.com

CZWARTEK (05.03.2020)

Czwartek będzie z pewnością dniem z dużą ilością słońca. W całej Polsce spodziewajmy się dużej liczby przejaśnień. Temperatura powietrza oscylować będzie na poziomie od 7*C na północy i północnym wschodzie do 10*C na Dolnym Śląsku. Nie należy się też spodziewać żadnych opadów zarówno deszczu jak i śniegu. Ucichnie również wiatr, który w porywach powieje przeważnie do 30km/h. W nocy i nad ranem przygruntowe przymrozki pojawią się tylko i wyłącznie na wschodzie oraz na obszarach górskich.

Prognozowany przebieg opadów wg. modelu ECMWF / wxcharts.com
Prognozowana temperatura wg. modelu ECMWF / wxcharts.com

PIĄTEK (06.03.2020)

W piątek przez Polskę będzie przemieszczać się ciepły front atmosferyczny wraz ze strefą mało intensywnych opadów deszczu, w górach spadnie śnieg. Front zaznaczy się w godzinach porannych w regionach południowych min. na Dolnym Śląsku, z kolei popołudniu powinien być już na północy Polski. Za frontem napłynie zdecydowanie cieplejsze powietrze (t850hPa = 0/1*C) oraz pojawią się liczne przejaśnienia, co bezpośrednio przełoży się na temperatury rzędu 12*C-13*C. Najcieplej powinno być zatem na obszarze województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz częściowo łódzkiego. Tym razem przymrozki nie powinny się już pojawić.

Prognozowany przebieg opadów wg. modelu ECMWF / wxcharts.com
Prognozowana temperatura wg. modelu ECMWF / wxcharts.com

W kolejnych dniach kontynuacja podobnej pogody. Będzie dość ciepło, a przy tym nie powinny pojawić się większe opady czy też silniejsze porywy wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×