CO Z TĄ ZIMĄ? WYJAŚNIAMY.


Dłuższa przerwa związana z obowiązkami studenckimi wymusiła brak aktywności z mojej strony. Trzeba przyznać, że pogoda w tym czasie była dosyć łaskawa i nie istniała potrzeba by ostrzegać przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Taki jest nasz główny cel. Mimo wszystko kącikiem oka spoglądałem na prognozy modeli numerycznych, wypatrując pierwszych oznak zimy. Jesteśmy już bowiem w półroczu chłodnym, a więc naturalnie zima nawet w listopadzie może pokazywać swój pazur. Czy aby jednak tak się stanie? Sprawdźmy to.

MODELE DŁUGOTERMINOWE

Początkowo przyjrzyjmy się wyliczeniom modeli długoterminowych takich jak CFSv2, ale również ECMWF (Monthly). Owe modele zazwyczaj są pomocne, ponieważ pomagają wyznaczyć trend następujący w pogodzie. Spoglądając na prognozy tego pierwszego, zwłaszcza jeśli chodzi o rozkład geopotencjału na powierzchni izobarycznej 500hPa można wnioskować, że niebawem może dojść do przebudowy pola barycznego na tle naszego kontynentu. Aktualnie nad Europą dominują układy wyżowe tzw. zgniłe wyże, które ze względu na swoją specyfikę powodują znaczny wzrost zachmurzenia niskiego, ze względu na znaczną zawartość wilgoci w powietrzu, a także silną inwersję temperatury. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie dojdzie do silniejszego rozwoju cyrkulacji strefowej, wzrośnie prędkość wiatru, pojawią się opady. Wracając do sedna sprawy. Wraz z końcem listopada nad Atlantykiem może dojść do rozbudowy silnego ośrodka wysokiego ciśnienia, który swym zasięgiem obejmowałby znaczną część wysp Brytyjskich, a także Islandię oraz Grenlandię. Nie wyklucza się rozwoju tzw. układu Omega. Tego rodzaju klin wysokiego ciśnienia pozwoliłby na blokadę cyrkulacji strefowej i stopniowy rozwój cyrkulacji południkowej. Wobec tego istniałyby pewne szanse na kilkukrotne spływy wychłodzonego powietrza arktycznego z północy nad część Europy, gdzie znajduje się nasz kraj. W obszarze obniżonego geopotencjału oprócz adwekcji chłodnych mas powietrza, rosną też szanse na opady śniegu. Tego rodzaju scenariusz potwierdzają prognozy dotyczące anomalii temperatury modelu ECMWF (monthly), zwłaszcza jeśli chodzi o ostatni tydzień listopada oraz jego końcówkę. Poniższa mapa przedstawia ujemną anomalię temperatury dla niemal całej Europy, wraz z północną częścią Afryki. To sugeruje, że domniemany spływ arktycznego powietrza byłby naprawdę silny. Aby tak się stało musi być spełnione naprawdę wiele czynników.

Prognoza anomalii geopotencjału na powierzchni izobarycznej 500hPa. Tropicaltidbits
Prognoza anomalii temperatury wg. ECMWF monthly. Źródło. EFFIS

PROGNOZY NAO (NORTH ATLANTIC OSCILATION)

Przyjrzyjmy się natomiast specyficznej sytuacji jaką jest oscylacja północno atlantycka. Wyróżniamy dwie fazy tejże oscylacji: ujemną oraz dodatnią. W skrócie NAO oparte jest na korelacji dwóch ośrodków barycznych uważanych za takie, które mają znaczący wpływ na kształt pogody w Europie, mowa oczywiście o niżu Islandzkim oraz wyżu Azorskim. W przypadku dodatniej fazy NAO obserwuje się zwiększoną wartość ciśnienia wyżu azorskiego w odniesieniu do normy wieloletniej, oraz analogicznie znacznie obniżoną wartość ciśnienia niżu islandzkiego w odniesieniu do normy. W takim przypadku często mamy do czynienia z rozwojem silnej cyrkulacji strefowej i dominacją ciepłych mas powietrza polarno-morskich. Ujemna faza NAO zazwyczaj sugeruje możliwość rozwoju cyrkulacji południkowej, bowiem wartości ciśnienia w wyżu azorskim jak i niżu islandzkim znacznie odbiegają od normy. Dlatego ujemna faza wskazuje, że do naszego kraju mogą wędrować masy powietrza zarówno z północy jak i z południa kontynentu. W zależności od ułożenia się ośrodków barycznych na tle kontynentu. Obecnie patrząc na prognozy NAO trzeba przyznać, że nie ma jednoznacznych prognoz. Wiązki poszczególnych wyliczeń rozchodzą się niemal równomiernie zarówno jeśli chodzi o fazę dodatnią jak i ujemną. Choć zauważalny jest wyraźny trend na minus, zwłaszcza w końcówce listopada. Jeśli chodzi o przyszły tydzień prognozy NAO dość wyraźnie wskazują na dominację cyrkulacji strefowej bowiem pozostaniemy w jego dodatnim cyklu.

Prognozy ensemble NAO. NOAA

PROGNOZY MODELI GLOBALNYCH

Spoglądając na prognozy średnioterminowych modeli numerycznych takich jak GFS, GEM czy ECMWF HRES można wnioskować, że z szybkim uderzeniem zimy jest coś na rzeczy. Wiele z realizacji prognoz wskazują na możliwy rozwój blokady cyrkulacji strefowej i w związku z tym znaczący napływ chłodu z północy. Oczywiście wiadomo, że tego rodzaju modele najlepiej sprawdzają się na krótki okres czasu i w zależności od modelu jest to od 3 dni do 5 dni. Najlepszą sprawdzalność bez dwóch zdań posiada model ECMWF. Mimo wszystko GFS nie odbiega od niego bardzo znacząco. Właśnie ten model w najnowszej realizacji sprzed 30 minut wyraźnie wskazuje na rozwój z ang. “Omega Block” i dość wyraźny spływ arktycznego powietrza nawet nad północne krańce Afryki. Zauważalne jest całkiem wyraźne rozbicie wiru polarnego na kilka mniejszych ośrodków, a jeden z nich znacząco zbliżyłby się do Europy, w konsekwencji zapewniając nam zimową aurę już od końca listopada. Mimo wszystko często zdarza się, że tego rodzaju blokady Atlantyku nie są zbyt trwałe. Tak więc, z pewnością nie byłby to dłuższy okres zimowej pogody.

Rozbicie wiru polarnego. GFS 12z.

PODSUMOWANIE

Biorąc pod uwagę wszystkie prognozy, nie można wykluczyć że wraz z końcówką listopada pojawi się zima. Oczywiście jest to zależne od wielu czynników i niemożliwe jest aby przedstawić je tutaj wszystkie. Pojawiające się w internecie co rusz wiadomości odnoszące się do ataku zimy, są poniekąd uzasadnione mimo, że wszystkie te prognozy są nadal odległe i obarczone sporym ryzkiem niesprawdzenia się. Osobiście uważam, że nie ma sensu przesadnie straszyć, bo z doświadczenia wiadomo, że nie kończy się to zbyt dobrze. Nie ma co przygotowywać się w tej chwili na srogie uderzenie zimy, jednak opony w samochodzie warto zmienić. Jeżeli prognozy obiorą bardziej pewniejszy tor, to postaram się o tym poinformować, na razie wszystkie wyżej podane informacje proszę traktować z lekkim przymrużeniem oka.


Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×