W ciągu jutrzejszej doby czeka nas prawdziwa zamieć śnieżna. Wszystko za sprawą niżu górnego znad Rosji, który zaciągnie do nas mroźne powietrze. Niż ten widać również doskonale na mapach górnej troposfery, przyniesie on ze sobą spory zastrzyk wilgoci. Zatem z północy na południe Polski będzie przemieszczać się strefa umiarkowanych opadów śniegu związana z frontem okluzji.

Niż widoczny na mapie rozkładu geopotencjału o wysokości 500hPa wg. GFS 12Z.
Niż widoczny na mapach dolnych troposfery wg. ECMWF.

Początkowo opady pojawią się na Pomorzu oraz Warmii. Będą to opady związane w głównej mierze ze zjawiskiem efektu Morza (tzw. Lake Effect). Natężenie opadów na Żuławach Wiślanych i Warmii będzie naprawdę duże, a w ciągu kilku godzin spadnie nawet 10cm świeżego śniegu!

Początek opadów (godz 12.00) wg. UMPL 4KM.
Początek opadów (godz 12.00) wg. ECMWF HRES.

Tak silne opady będą z związane z wysokim gradientem temperatury panującym w całym przekroju pionowym troposfery. Dodatkowo pojawią się silne ruchy wznoszące wspomagające konwekcję. W pobliżu strefy frontowej pojawi się niewielka chwiejność termodynamiczna, która może skutkować rozwojem burz śnieżnych, którym będą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. Wystąpią korzystne warunki do powstania licznych liniowych formacji konwekcyjnych. W trakcie przechodzenia tych formacji należy spodziewać się w dużej mierze silnego wiatru, wiejącego w porywach do 60km/h, a także intensywnych opadów śniegu.

Ruchy wznoszące w środkowej troposferze wg. GFS 12Z.
Pionowy gradient temperatury wg. GFS 12Z.

Następnie opady wraz z ochłodzeniem będą postępować coraz bardziej na południe, przemierzając w głównej mierze środkowe oraz wschodnie województwa naszego kraju. Oczywiście będą one już nieco słabsze, ale w dalszym ciągu należy liczyć się z ryzykiem zamieci śnieżnej. Stąd też zanotujemy kolejne przyrosty w pokrywie śnieżnej. W województwie łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim czy podlaskim powinno dopadać około 3-5cm świeżego śniegu. Im dalej na południe tym niż zacznie się wypełniać, a opady będą słabnąć. Jednak w górach będą one nadal dość intensywne.

Strefa opadowa (godz. 18.00) wg. ECMWF HRES.
Strefa opadowa (godz. 00.00) wg. ECMWF HRES.

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×