Czwartek z ochłodzeniem, na północy powieje.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym nadal dominuje zachodni przepływ mas powietrza czyli tzw. cyrkulacja strefowa, stąd aura nad naszym krajem jest typowo jesienna. W najbliższym czasie niewiele powinno się zmienić. Obecnie na południu występują umiarkowane opady deszczu. Opady w ciągu dnia ustaną i należy spodziewać się przejaśnień.

Aktualny rozkład opadów. Źródło: Awiacja / IMGW

W czwartek nad naszym krajem ponownie przejdzie odcinek chłodnego frontu atmosfryczego związany z niżem znad Szewcji. Przed samym frontem do regionów południowych i centralnych napłynie ciepła i wilgotna masa powietrza. Na połduniu spodziewane są wzrosty temperatur do 14-16°C, w centrum i na wschodzie do 10-12°C, na północy i zachodzie do 8-10°C.

Prognozwana temperatura powietrza na czwartek.
Źródło: WXCharts

Front ten będzie zdecydowanie bardziej dynamiczny, będzie on dosyć szybko i dynamicznie wypierać ciepłą masę powietrza, a tuż za frontem zacznie napływać już chłodniejsza masa powietrza. Przy takich sytuacjach na czele frontu lub tuż przed samym frontem dosyć często następuje rozwój zjawisk konwkecyjnych głónie w postaci liniowej. Tak będzie i tym razem, większość modeli prognozuje powstanie wąskiej lecz rozległej formacji liniowej, która mimo iż nie powinna generować zbyt wielu wyładowań to zagrozi silniejszymi opadami deszczu bądź krupy śnieżnej oraz silniejszymi porywami wiatru do 70-90 km/h.

Prognozwana linia szkwału na czwartek.
Źródło: WXCharts

W województwach północnych tj. na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim, na Kujawach oraz Warmii i Mazurach spodziewane są silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h. W pasie wybrzeża powieje jeszcze silniej do 80-90 km/h, a zwłaszcza na północnych krańcach województwa Pomorskiego pas od Darłowa po Władysławowo tu może powiać nawet do 100-105 km/h! Na samym Bałtyku będzie panować silny sztorm. Prognozy niektórych modeli zakładają bardzo duży gradient ciśnienia nad tym obszarem i maksymalne porywy wiatru mogą tu osiągnąć prędkość do nawet 100-120 km/h!

Prognozwane maksymalne porywy na czwartek.
Źródło: WXCharts

Piątek będzie chłodniejszy i pod znakiem przelotnych opadów deszczu, temperatury w większości kraju osiagną 6-8°C, silniej powieje jedynie na zachodzie, południu i południowym-zachodzie do 60-75 km/h.

W sobotę obszar naszego kraju znajdzie się pomiędzy ośrodkiem wyżowym znad Niemiec i Francji, a niżem znad Białorusi. Dzięki temu od północy zacznie wkraczać bardzo chłodna i sucha masa powietrza pochodzenia arktycznego. Na chwilę obecną niewielkie opady śniegu spodziewane są tylko w obrębie zatoki niżowej czyli na północnym-wschodzie kraju. Ochłodzenie odczują mieszkańcy Podlasia tu do 1/0°C, na pozostałym obszarze kraju cieplej do 4-6°C. Dopiero w nocy z soboty na niedzielę na całym obszarze kraju spodziewamy się przymrozków do -1/-2°C.

Prognozowany efekt morza na sobotę.
Źródło: wxcharts

Michał Ch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×