Temat suszy jest ostatnio mocno wałkowany, zwłaszcza w mediach masowego przekazu. Zresztą ze słabą sytuacją hydrologiczną zmagamy się już od kilku lat. Długi okres posuchy wraz z dużym nasłonecznieniem przyczynia się do zwiększenia zagrożenia pożarowego w lasach o czym pisaliśmy ostatnio na naszej facebookowej stronie.

🔥🔥🔥DUŻE ZAGROŻENIE POŻAROWE W POLSCE🔥🔥🔥Brak jakichkolwiek opadów deszczu oraz słoneczna pogoda to powód dużego…

Opublikowany przez BurzeInfo Środa, 8 kwietnia 2020

Być może jest to nieodwracalna część zmian klimatycznych jakie w ostatnich czasach zaistniały. Z problemem niedoboru opadów zmaga się nie tylko sektor rolniczy, ale również gospodarczy jak i usługowy. Jednak dotychczas to właśnie rolnicy są poszkodowani najbardziej. Bowiem kwiecień to czas intensywnego rozwoju roślin, kiedy opady deszczy stanowią bardzo ważną część procesu rozrostu poszczególnych warzyw i owoców. Tegoroczny kwiecień będzie z pewnością bardzo suchy co pokazują wyliczenia modeli numerycznych. Z kolei kolejne miesiące są nieco bardziej optymistyczne.

CO PROGNOZUJĄ MODELE?

W swoich obserwacjach posługuję się sezonowym modelem CFSv2, który całkiem dobrze przewiduje wzorce pogodowe mogące wystąpić w kolejnych miesiącach.

KWIECIEŃ
Prognozowana anomalia sumy opadowej do końca kwietnia 2020r.

Jak widać na powyżej załączonym obrazku sytuacja związana z opadami nie powinna ulec poprawie. Z brakiem deszczu nie zmagamy się tylko my, ale również cała Europa, z wyjątkiem półwyspu Iberyjskiego oraz w mniejszej części półwyspu Skandynawskiego. Zaistniała sytuacja jest spowodowana wyżową aurą nad naszym kontynentem. W Polsce od kilku dni mamy całkowicie bezchmurne niebo. W nadchodzących tygodniach nie widać zmiany. Południe Europy może zmagać się z anomalią (-1) odchylenia od normy, stąd też suma opadów do końca miesiąca nie powinna przekroczyć 15-20mm. Warto dodać, że w Polsce są miejsca gdzie od początku kwietnia nie spadła jeszcze kropla deszczu np. Kalisz, Sieradz czy Opole.

MAJ
Prognozowana anomalia sumy opadowej do końca maja 2020r.

Sytuacja związana z suszą może ulec niewielkiemu załagodzeniu w maju. Maj to przede wszystkim miesiąc ciepły, w którym mamy do czynienia z wieloma zjawiskami burzowymi. Tak może być też w tym roku. Na zachodzie oraz południowym-wschodzie Polski widoczna jest dodatnia anomalia. Stąd też możliwa spora ilość opadów. Wyjątek stanowią południowe krańce, gdzie może wystąpić niewielki niedobór opadów. Pozostały obszar kraju miałby pozostać w normie opadowej czyli 45-50mm deszczu, w ciągu całego miesiąca.

CZERWIEC
Prognozowana anomalia sumy opadowej do końca czerwca 2020r.

Ubiegłoroczny czerwiec nie dość, że był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów (dane mierzone są od roku 1951) to okazał się być suchy. Do czerwca jeszcze daleko. Mimo wszystko prognozowany wzorzec pogodowy mówi nam o opadach w normie albo jak w przypadku Polski zachodniej lekko ponad normą. Oznacza to że sumy opadowe mogą osiągać około 50mm deszczu. Z kolei z ujemną anomalią w takim przypadku zostaną Francuzi.

Powyższe opisy to jedynie interpretacja aktualnych wyliczeń sezonowego modelu CFSv2, które mogą się jeszcze zmienić. Trzeba też podkreślić, że wyliczenia te obarczone są dużym marginesem błędu, choć pewne wzorce prognozowane przez ten model sprawdziły się w ubiegłych latach.

Zapraszamy do wspierania nas na platformie Patronite – https://patronite.pl/burzeinfo. Mamy do zrealizowania bogate cele. Za wsparcie dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×