14:05

Wszystko wskazuje na to, że komórka spod Płocka (woj. mazowieckie) przekształciła się w prawoskrętną superkomórkę burzową typu wysokoopadowego. Na jej drodze stanie za niedługo Pułtusk i dalej będzie kierować się w stronę Ostrowi Mazowieckiej. Na jej drodze spodziewamy się przede wszystkim nawalnych opadów deszczu, lokalnych opadów większego gradu, silniejszych porywów wiatru. Prawdopodobnie występuje również chmura stropowa, z której w dzisiejszych warunkach niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej o małej/średniej sile.

W pozostałej części zagrożonego obszaru konwekcja nadal występuje. Pojedyncze komórki opadowe obserwujemy w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim i w Sudetach. Znad Czech z kolei pędzi strefa opadowa, w którą wbudowała się już komórka burzowa. Następne godziny zapowiadają się interesująco pod względem zjawisk konwekcyjnych.

Superkomórka burzowa w okolicy Pułtuska (imeteo.sk)

12:29

Konwekcja pojawia się już w całym pasie, gdzie dostępna jest energia potencjalna. Powstała pierwsza solidna komórka opadowa w okolicach Płocka (woj. mazowieckie), która być może niedługo zacznie dawać wyładowania. W najbliższych godzinach spodziewamy się intensyfikacji podobnych zjawisk na obszarach objętych zagrożeniem burzowym.

Natomiast front chłodny postępuje. Temperatury maksymalne na północy kraju osiągają maksymalnie 7-8 stopni powyżej zera. Wraz z biegiem czasu strefa będzie wdzierać się coraz bardziej wgłąb kraju wypychając rozgrzaną masę powietrza.

Skan radarowy – stan na godz. 12:10 (źródło: Awiacja IMGW)

10:58

W ciągu dzisiejszego dnia możemy liczyć na sporą ilość opadów. Większość modeli numerycznych prognozuje sumę opadową przeważnie 20-30mm do nawet 40mm deszczu. Największe opady mają wystąpić w pasie od Dolnego Śląska i województwa Opolskiego przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką po Mazowsze, Warmię i Podlasie. Również dzisiaj spodziewamy się lokalnie silniejszych burz, mogą wystąpić trąby powietrzne. Oprócz opadów, można spodziewać się porywistego wiatru wiejącego nawet 70km/h. Z kolei o poranku możliwe opady śniegu, gdzieniegdzie wystąpi niewielka pokrywa śnieżna. Najwięcej śniegu pojawi się na północnym-wschodzie Polski.

Prognozowana suma opadowa wg. ICON EU
Prognozowana suma opadowa wg. GFS
Prognozowana suma opadowa wg. ECMWF
Prognozowana suma opadowa wg. SWISS

9:42

Aktualnie sytuacja pogodowa w Polsce jest jeszcze spokojna. Obserwujemy już spory kontrast termiczny, na zachodzie Polski temperatura oscyluje na poziomie 7-8*C, z kolei na południu, w okolicach Tarnowa mamy już prawie 24*C! To prawie 16*C mniej. Na zachodzie kraju występuje zachmurzenie całkowite. Pozostały obszar kraju to raczej słoneczna pogoda. Tutaj też należy spodziewać się burz, zwłaszcza w pasie od województwa Opolskiego/Dolnośląskiego, przez Łódzkie dalej po Mazowieckie i Warmińsko-Mazurskie oraz Podlaskie. Prognozę burzową znajdziecie tutaj (prognoza). Intensywne opady deszczu związane z silną cyklogenezą na pofalowanym froncie atmosferycznym zaczną stopniowo pojawiać się na zachodzie w okolicach południa, przesuwając się dalej na wschód. Największych opadów spodziewamy się w pasie Polski środkowej.

Rozkład temperatury powietrza. Stan na godz. 9 UTC. źródło: infoclimat.fr
Zdjęcie satelitarne. Źródło: Sat24.com

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×