UWAGA! Strona będzie aktualizowana na bieżąco. Aby odświeżyć, wciśnij klawisz F5.
Zapraszamy na relację na żywo w związku z nadchodzącym niżem Yulia.


22:40 – Aktualnie liniowa formacja burzowa znajduje się już na obszarze południowych województw (śląskie, małopolskie, podkarpackie). Jednak w dalszym ciągu generuje ona pojedyncze wyładowania oraz silniejsze porywy wiatru do 100km/h! Z kolei na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz południu Wielkopolski notujemy już coraz silniejsze porywy związane z zaostrzaniem się gradientu barycznego (różnica ciśnień). Jak informuje Pan Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – “KRAJ – w związku z silnym wiatrem, do godz. 20.00 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 351 interwencji (najwięcej w woj.: mazowieckie – 88). Bez prądu pozostaje około 64 tys. odbiorców (najwięcej w woj. dolnośląskim – 28,6 tys., lubuskim – 24,7 tys. i wielkopolskim – 10 tys.)”

Skan radarowy godz 22:30 – źródło: IMGW-PiB
Porywy wiatru godz 22:30 – źródło: meteociel.fr

21:20 – Obecnie formacja liniowa obejmuje województwa opolskie, śląskie oraz świętokrzyskie i przemieszcza się nadal na południowy-wschód. Aktywne burze znajdują się na południe od Częstochowy. Cały czas istnieje ryzyko silnych porywów wiatru towarzyszących poszczególnym formacjom. W związku z silnymi porywami we Wrocławiu pojawiły się przerwy w dostawie prądu oraz wody (źródło)

Skan radarowy z wyładowaniami – stan na godz. 21:10 – źródło: awiacja.imgw.pl

20:35 – Aktywność elektryczna układu zdaje się spadać, natomiast potencjał do generowania silnych porywów wiatru pozostaje niezmienny. Obecnie najaktywniejszy segment znajduje się w okolicach Kluczborka (woj. opolskie) oraz na południu województwa łódzkiego. Wszystkie burze zmierzają na południowy-wschód. Potwierdziły się niestety informacje o zerwanym dachu w okolicach Głogowa, który uszkodził co najmniej 16 samochodów (źródło)

Skan radarowy z godz. 20:30 – źródło: awiacja.imgw.pl

TO JEST SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNA SYTUACJA

20:05 – Mamy nieoficjalne i jeszcze niepotwierdzone informacje, o 30 uszkodzonych samochodach w Głogowie na które spadł dach z hotelu. Najsilniejsze porywy wiatru zanotowano jak dotąd w Jeleniej Górze 83 km/h oraz w Legnicy 72 km/h. Na czele przesuwającego się układu odnotowano strukturę Bow Echo co wzmacnia potencjał do generowania bardzo silnych porywów wiatru! Cały układ przemieszcza się dalej w kierunku województwa Opolskiego, południowych regionów Łódzkiego i w kierunku Górnego Śląska. Centrum niżu znajduje się w Wielkopolsce, ciśnienie w jego centrum wynosi 997 hPa


19:20 – Aktualnie przez spory obszar na zachodzie Polski min. przez miasta takie jak Polkowice, Żagań, Rawicz, Krotoszyn przechodzi niezwykle silna linia szkwału która generuje prawdopodobnie bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 120km/h! Oprócz tego notowane są ulewne opady deszczu, a nawet gradu! Burza jest bardzo aktywnie elektryczna. Nie wykluczone są również trąby powietrzne. Cały liniowy układ przemieszcza się dalej na południowy wschód. Zagrożone miasta to: Wrocław, Częstochowa, Opole, Wieluń.


18:46 – Znaczna aktywność elektryczna linii szkwałowej przemieszczającej się przez teren naszego kraju! Formacja obecnie znajduje się w woj. lubuskim, a za chwilę wkroczy na tereny województw wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Kieruje się na wschód z odchyleniem na południe. Podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych możemy spodziewać się dużych wartości porywów wiatru!

Skan z detektora wyładowań – stan na godz. 18:45 (źródło: blitzortung.org)

18:19 – Centrum niżu znajduje się obecnie pomiędzy Zieloną Górą, a Lesznem z ciśnieniem w pobliżu 997hPa (prawdopodobnie z minimum w ok. 996hPa) z tendencją spadkową. W Niemczech powstały już pierwsze burze, a również pierwsze stadium szkwałowej formacji liniowej, która wkracza właśnie do Polski. Pojawiły się także pierwsze wyładowania w naszym kraju. Sytuacja się dynamizuje! Na drodze w.w. układu porywy wiatru mogą być znaczące! Rozpoczynamy decydującą fazę incydentu.

Ciśnienie z godz. 18:20 – źródło: meteociel.fr
Skan detektora z godz. 18:20 – źródło: blitzortung.org

17:27 – Niż “Yulia” wkroczył już do Polski, a ciśnienie w jego centrum wynosi około 998hPa, co poniekąd pokrywa się z wyliczeniami modeli numerycznych. Jednakże porywy wiatru z samego gradientu barycznego mogą okazać się 5-10km/h niższe. Jego centrum znajduje się aktualnie w okolicach Zielonej Góry. Ośrodek niskiego ciśnienia o uroczym imieniu Julia przemieszcza się dalej na wschód mniej więcej linią (Zielona Góra – Kalisz – Łódź – Lublin). Warto dodać, że w Niemczech mamy do czynienia z pierwszymi burzami na froncie chłodnym. Wrasta więc prawdopodobieństwo uformowania się lini szkwałowej, na której będziemy zmagać się z bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 110-120km/h! Oprócz tego należy spodziewać się wyładowań elektrycznych, a także intensywnych opadów deszczu.

Ciśnienie z godz. 17:10 – źródło: meteociel.fr
Skan radarowy z Niemiec godz. 17:00 – źródło: weatheronline.com

16:12 – Najnowsze aktualizacje bieżącego stanu pogody nie przynoszą wątpliwości – wszystko zaczyna rozgrywać się wg scenariusza prognoz modeli numerycznych. Przez Polskę przewędruje niż wtórny, który może przynieść ze sobą linię szkwałową generującą niebezpiecznie porywy wiatru >100km/h, a nawet 120+ km/h. Ciśnienie przy granicy spadło do poziomu 998-999hPa, co stanowi wartość niemal identyczną jak prognozowana. Przez najbliższe godziny należy bacznie obserwować sytuację i konfrontować ją z wyliczeniami.

Ciśnienie z godz. 16:10 – źródło: meteociel.fr

15:35 – Ciśnienie spadło już poniżej progu 1000hPa – nieopodal Berlina notujemy aktualnie 999hPa. Trajektoria jak i głębokość niżu pokrywają się z wyliczeniami modeli numerycznych.

Wykres spadku ciśnienia w Berlinie – źródło: meteociel.fr

14:42 – Najniższe ciśnienie osiągnęło wartość 1000hPa, a to oznacza, że jesteśmy bardzo blisko wyników prognozowanych przez modele numeryczne. Obecne odsłony modelu GFS czy EMS są niepokojące, gdyż wieszczą powstanie linii szkwału, która na południu kraju mogłaby przynieść porywy wiatru osiągające i przekraczające nawet 120km/h! Głębokość niżu za półtorej godziny powinna wg. wyliczeń osiągnąć 1-2hPa mniej niż obecnie – 998-999hPa przy granicy z Polską. Porywy wiatru w Niemczech przekraczają już obecnie 100km/h. Szykuje się niespokojny wieczór i noc.

Ciśnienie na godz. 14:40 – źródło: meteociel.fr

14:01 – Coraz bardziej zaznacza się bruzda niskiego ciśnienia – obecnie w centralnych i północnych Niemczech notujemy już zaledwie 1001hPa, a tendencja cały czas jest spadkowa. Wszystko wskazuje na to, że modele numeryczne względnie dobrze przewidziały głębokość niżu, trajektorię cały czas należy obserwować. Wzmaga się również prędkość wiatru u naszych zachodnich sąsiadów. Porywy osiągają już często 70-90km/h, lokalnie 100km/h.


13:12 – Rozpoczynamy relację na żywo w związku z nadchodzącym silnym incydentem wiatrowym, którego największa intensywność przypadnie na godziny wieczorne i nocne 22/23.02.2020r.

Od rana bacznie obserwujemy rozwój niżu wtórnego Yulia, który to będzie winowajcą dzisiejszych porywów wiatru. Na chwilę obecną wszystko idzie zgodnie z wyliczeniami modeli numerycznych. Ciśnienie w Niderlandach spadło już do poziomu 1002hPa. Przy granicy z Polską ma ono osiągnąć 998-999hPa (stanie się to wg. wyliczeń w okolicach godziny 16).

Ciśnienie atmosferyczne – stan na godzinę 13:10 (źródło: meteociel.fr)

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×