Nadchodzi marzec, a więc okres przejściowy między zimą a wiosną. Jak wiadomo często miesiąc ten potrafi zaskoczyć, zarówno pod względem zimowych anomalii, jak i tych wiosennych. Najnowsze, a zarazem już ostatnie aktualizacje sezonowego modelu CFSv2 zapowiadają marzec jako miesiąc względnie ciepły, ale co gorsza suchy. Oto jego wyliczenia.


TEMPERATURA

Wiele wskazuje na to, że marzec będzie ciepły. Anomalia jaką sugeruje model klimatu prowadzony przez Narodowe Centrum Prognoz Środowiskowych (NCEP) wynosić ma od +1,75 ° na zachodzie do +3 ° na północnym wschodzie. To z pewnością dobra wiadomość dla osób lubiących ciepło. Również rolnicy mogą być pełni nadziei, że rośliny obudzą się do życia. Choć jak to bywa z pogodą w marcu, nie można wykluczać przymrozków jak i całodobowych mrozów. Tak było choćby w roku 2018, gdzie przez kilka marcowych dni notowaliśmy ujemne temperatury oraz ciągłą pokrywę śnieżną. Mimo wszystko, w tym roku na to się nie zanosi. Prawdopodobnie często będziemy mieć do czynienia z napływem ciepłych mas powietrza z południa Europy. Imponująco wygląda anomalia temperatury powietrza na obszarze Rosji, gdzie prognozowana anomalia sięga +6 ° /+7 °.

Prognozowany rozkład anomalii temperatury na marzec 2020r. Źródło: CFSv2 / pivotalweather.com

OPADY

Mniej optymistyczna wizja sezonowego modelu CFSv2 to kwestia opadów. Ostatnimi czasy wiosna bywa w Polsce dość sucha. Powodem tego są zwykle dominujące ośrodki wysokiego ciśnienia nad Starym Kontynentem. Blokady wyżowe skutecznie “chronią” spore obszary Europy przed wędrówką czy choćby rozwojem stref z intensywnymi opadami deszczu. Tak może być i tym razem. Bowiem prognozowane odchylenie od normy opadowej osiąga wartość –25/15mm na zachodzie oraz północy, z kolei na pozostałym obszarze kraju opady w marcu mogą zapisać się w normie. Generalnie oznacza to, że na wcześniej wspominanym obszarze, zamiast 60-50mm deszczu spadnie około 45-30mm. Tak więc może doprowadzić to do ponownego pogorszenia się sytuacji hydrologicznej w Polsce. To szczególnie nie ucieszy rolników. Bądź co bądź kończący się już miesiąc luty w wielu miejscach w kraju zapisze się jako wybitnie mokry!

Prognozowany rozkład anomalii opadowej na marzec 2020r. Źródło: CFSv2 / pivotalweather.com

GEOPOTENCJAŁ

Mówiąc o geopotencjale mamy na myśli element meteorologiczny, dzięki któremu możemy zobrazować aktualną sytuację synoptyczną z uwzględnieniem wyżów i niżów. Wysokość geopotencjału obrazuje również dynamikę w atmosferze. Dodatkowo klasyczny geopotencjał obrazuje wysokość nad poziomem morza na której znajduje się dana izobara. Prognozy CFSv2 wskazują jasno na dominacje ośrodków wysokiego ciśnienia nad Europą. Stąd też spodziewamy się częstych napływów ciepłego powietrza zwrotnikowego, a co za tym idzie wysokich wiosennych temperatur. Oczywiście wszystko zależy również od rodzaju blokady i umiejscowienia wyżu. Może zdarzyć się też tak, że domniemana cyrkulacja południkowa sprawi napływ arktycznego powietrza z północy. Mimo to prognozy wskazują jasno na tendencje do wzrostu temperatur. Stąd też podsumowując definicję geopotencjału, raczej nie spodziewamy się dynamicznej pogody, stąd też zjawisk burzowych może być niewiele.

Prognozowany rozkład anomalii geopotencjału na marzec 2020r. Źródło: CFSv2 / pivotalweather.com

Parafrazując spodziewajmy się raczej miesiąca ciepłego i przeważnie suchego. Mogą oczywiście zdarzyć się krótkotrwałe napływy chłodu, jednak nie doprowadzi to do większego zachwiania w równowadze przyrody. Pamiętajmy jednak że są to tylko i wyłącznie prognozy modelu! Tak więc prognozowane wyżej warunki mogą ulec zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×