Nadchodzi silne ochłodzenie!

Minionej nocy zawitała do nas astronomiczna wiosna. Natomiast kalendarzowa rozpocznie się w sobotę, 21 marca. Niestety nie mamy dobrych informacji związanych z pogodą. Po kilku bardzo ciepłych dniach, czeka nas ochłodzenie i spore przymrozki.


Czym będzie spowodowane ochłodzenie?

Do znaczącego spadku temperatur dojdzie na skutek powstania potężnego wyżu nad Skandynawią, a także przez spadek aktywności cyrkulacji strefowej. Taka sytuacja doprowadzi do silnego jak na ten okres czasowy spływu arktycznych mas powietrza.

Prognozowana sytuacja baryczna na nadchodzące dni. Źródło: netweather.tv

Jak będzie wyglądać ochłodzenie?

W najbliższych dniach możemy się spodziewać opadów mieszanych (deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg). Będą to opady przelotne. W wielu regionach dominować będzie słoneczna pogoda. Pojawią się silne przymrozki, co może stanowić zagrożenie dla już zapoczątkowanej wegetacji roślin. Ochłodzenie potrwa do mniej więcej środy. Przez ten czas temperatury będą oscylować w ciągu dnia w całym kraju od 3°C do 5°C (w niektórych regionach, zwłaszcza w górach, może to być jeszcze mniej). Bardzo zimne będą noce. W kotlinach górskich spadki temperatury do -10°C, na południu i północnym wschodzie do -6°C, na pozostałym obszarze od -5°C do -1°C, a nad morzem około 2°C. Odczucie chłodu potęgował będzie porywisty wiatr, nad morzem w porywach do 60 km/h. W czasie opadów śniegu wystąpią zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognozowany rozkład temperatury na niedzielny poranek wg.ICON-EU. Źródło. wxcharts.com
Prognozowany rozkład temperatury na poniedziałkowy poranek wg.ICON-EU. Źródło. wxcharts.com

Co później?

W drugiej połowie tygodnia spodziewamy się większego ocieplenia. Modele sugerują wystąpienie temperatur powyżej 10 stopni. Niestety, mniej będzie opadów. Podobna sytuacja może występować w kolejnych tygodniach, co może doprowadzić do pogorszenia i tak już złej sytuacji hydrologicznej w naszym kraju.

Prognozowana temperatura na przyszły tydzien wg. ECMWF. źródło: wxcharts.com

Red. Hubert Żurawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×