Nadchodzi wyczekiwane ocieplenie, nadchodzący czas w pogodzie to okres zmian. Zmian na dobre. Nad kontynentem europejskim ulokuje się rozległy wał wysokiego ciśnienia, z centrum wyżu znajdującym się blisko naszego kraju. Obszar obniżonego geopotencjału odsunie się na północ. W obliczu tego, czeka nas napływ bardzo ciepłych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Prognozowany rozkład geopotencjału 500hPa na nadchodzący tydzień wg GFS.
Źródło: wxcharts.com

W całej Europie zrobi się mocno wiosennie, będzie bardzo słonecznie, a przy tym nie zapowiada się na opady. Zrobi się sucho, zagrożenie pożarowe osiągnie swoje maksimum, a stan wody w rzekach znacząco się obniży. Paradoksalnie nie tylko Polska będzie zmagać się z niepokojącą sytuacją hydrologiczną, bowiem w całej Europie opadów będzie niewiele.

Prognozowana temperatura na nadchodzący tydzień. wg. GFS.
Źródło: windy.com

Niewiele opadów, mało burz.

Wczoraj oficjalnie rozpoczęliśmy sezon burzowy 2020. Z perspektywy pasjonata zjawisk burzowych, prognozy nie są optymistyczne. Cyrkulacja południkowa często ma to do siebie, zwłaszcza wiosną, że sprowadza do Polski suche oraz mało niestabilne powietrze. Stąd też takie, a nie inne wyliczenia modeli numerycznych. Żeby sytuacja uległa zmianie trzeba zmiany wzorca cyrkulacji, na strefową lub przy obecnej cyrkulacji powietrze musiałoby napływać znad obszarów Czarnego Morza.

Prognozowana suma opadów na nadchodzący tydzień wg GFS.
Źródło: wxcharts.com

Przyszły tydzień

Temperatury już podczas następnego tygodnia będą osiągać i przekraczać, w wielu miejscach wartości 18-20°C. Z kolei w nocy temperatury nie powinny spadać poniżej 10°C. Ciepłe dni oraz noce przyczynią się pozytywnie do wzrostu i rozwoju roślin. Co gorsza zrobi się strasznie sucho. Przez najbliższe 10 dni nie powinno padać, dodatkowo będzie słonecznie. W poniedziałek należy spodziewać się silnego wiatru fenowego, który zaznaczy się nawet w Polsce centralnej. W kolejnych dniach wiatr powinien ucichnąć. Prognozy co do następnego tygodnia wydają się być dosyć stabilne. Nie dużo powinno się już zmienić.

Prognozowana temperatura na poniedziałek wg. GFS
Prognozowana temperatura na piątek wg. GFS

Ostatnia kwestia to mój apel do was, aby w związku z ładną, ciepłą, słoneczną pogodą nie łamać aktualnie obowiązujących obostrzeń i ten czas spędzać w domu lub domowym ogródku.

Autor: Jakub Maciejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×