Najbliższe trzy dni pod względem pogody w naszym kraju będą znacznie różnić się od tego do czego przywyknęliśmy. Mimo, że dzisiaj temperatury były relatywnie wysokie, bo przecież praktycznie w całym kraju słupki rtęci pokazywały wartości większe niż 10°C. Aczkolwiek jest to krótki epizod, a już jutro czeka nas ochłodzenie.

Temperatury w Polsce (25.02.2020) – źródło: wxcharts.com

WTOREK 26.02.2020


We wtorek rano na krańcach zachodnich naszego kraju swoją obecność zaznaczy chłodny front atmosferyczny. Front ten przemieszczać się będzie dalej w kierunku wschodnim, niosąc ze sobą opady mieszane, choć im dalej w głąb w kraju tym rośnie prawdopodobieństwo opadów samego śniegu, jednocześnie opady będą zanikać. Aktualne wyliczenia modeli numerycznych wskazują na powstanie kilku centymetrowej pokrywy śnieżnej na obszarach województw północnych. Temperatury szybko ulegną zmianie. W czasie wędrówki frontu, temperatury wyniosą przeważnie 2-3°C. Najcieplej zatem powinno być na wschodzie i południowym-wschodzie gdzie strefa opadów dotrze późnym wieczorem. Adwekcja chłodnej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego spowoduje duży spadek temperatury w nocy. W całej Polsce należy więc spodziewać się przymrozków, szczególnie na północy oraz w rejonach górskich.

Prognozowany front atm. – źródło: wxcharts.com
Prognozowana temperatura na środowy poranek – źródło: wxcharts.com

CZWARTEK 27.02.2020


Czwartek z kolei będzie dniem nieco spokojniejszym. Temperatury na ogół osiągną wartości 3-5°C, na północnym wschodzie oraz w górach zanotujemy całodobowy mróz, najcieplej w regionie nizny wrocławskiej. W ciągu dnia, dzięki niewielkiej niestabilności powietrza, możliwy będzie rozwój śnieżnych komórek konwekcyjnych. W nocy również należy spodziewać się lekkich przymrozków.

Prognozowane śnieżne komórki opadowe – źródło: wxcharts.com
Prognozowana temperatura na czwartkowy poranek – źródło: wxcharts.com

PIĄTEK 28.02.2020


Ciekawiej zapowiada się piątek, kiedy to od południowego zachodu do Polski wkroczy płytka zatoka niskiego ciśnienia wraz z rozległą strefą opadową. W związku z obecnością chłodnej masy powietrza nad naszym krajem będą to w 100% opady śniegu. Duża ilość białego puchu spadnie min. w Sudetach oraz Tatrach. Mimo to na nizinach opady będą równie intensywne, w związku z tym można liczyć na powstanie niewielkiej pokrywy śnieżnej. Najwięcej śniegu pojawi się na terenie województwa: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego na południu Wielkopolski, na południu ziemi łódzkiej jak i ziemi lubelskiej.

Prognozowany płytki niż na piątek – źródło: wxcharts.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×