UWAGA! Strona będzie aktualizowana na bieżąco. Aby odświeżyć, wciśnij klawisz F5.
Relacja na żywo pokrywająca wichurę związaną z nadchodzącym niżem Ylenia.


16:10 – Obserwujemy znaczny przyrost porywów, co ma związek z nadejściem drugiej prognozowanej fali wiatrowej. Na zachodzie, w centrum oraz na północy ich wartości zawierają się w przedziale 80-100km/h! To kulminacja dzisiejszej wichury. W najbliższych godzinach wiatr powinien zacząć stopniowo słabnąć. Straż nadal przyjmuje kolejne zgłoszenia związane ze szkodami, w wielu miejscach nadal nie ma prądu. Mamy potwierdzenie przejścia 5 trąb powietrznych w ciągu minionego poranka. W niektórych miejscach szkody są znaczne, wskazujące nawet na siłę EF1 w ulepszonej skali Fujity.

11:30 – Dostajemy informacje o potwierdzonych trąbach powietrznych, które towarzyszyły superkomórkom wbudowanym w linię szkwału. Największe zniszczenia odnotowano w okolicach Pleszewa (woj. wielkopolskie), Konina oraz Błaszek (woj. łódzkie) i Piotrkowa Trybunalskiego. To właśnie tam mieliśmy do czynienia z trąbami powietrznymi dzisiejszej nocy. Ogrom zniszczeń jest w wielu miejscach porażający. Wiele osób nadal nie ma prądu, po intensywnej nocy i poranku. Sam układ opuszcza już granice naszego kraju.

6:30 – Układ burzowy przetacza się już obecnie nad województwem śląskim oraz łódzkim. Generuje przy tym nadal bardzo gwałtowne porywy wiatru do 100km/h! Ciągle istnieje ryzyko pojawienia się trąb powietrznych. Dostajemy coraz więcej zgłoszeń o szkodach wiatrowych oraz przerwach w dostawie prądu. To będzie ciężki poranek dla strażaków. Wyraźnie jednak już zmierzamy ku fazie wyciszenia układu. Za kilka godzin powinien opuścić on nasz kraj.

Źródło: Blitzortung

4:55 – W okolicach Pleszewa (woj. wielkopolskie) oraz Konina w układ wbudowane są superkomórki burzowe. Istnieje realne ryzyko pojawienia się trąb powietrznych! Porywy wiatru na trasie układu nadal osiągają (i lokalnie przekraczają) 90-110km/h! W najbliższych godzinach linia szkwału nadal będzie przesuwać się w szybkim tempie na południowy-wschód, przynosząc gwałtowne porywy wiatru, opady gradu oraz nawalny deszcz.

Źródło: IMGW

04:20 – Linia szkwału nadal przemieszcza się m.in. przez Wielkopolskę. Odnotowujemy coraz więcej przerw w dostawie prądu oraz zniszczeń wiatrowych typowych dla formacji szkwałowej. W Lesznie zanotowano poryw 33,2m/s (120km/h!). Aktywność elektryczna układu jak na zimę jest wysoka. Ponownie apelujemy o ostrożność! Dzisiejszym głównym zagrożeniem są silne porywy wiatru, które mogą przekraczać w tym momencie nawet 110km/h!

Źródło: blitzortung.org

3:30

02:45 – Na północnym-zachodzie Polski zorganizowała się linia szkwału, która zmierza w szybkim tempie w kierunku południowo-wschodnim. Są w nią wbudowane superkomórki burzowe, obecnie m.in. w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego, obserwujemy tam silniejszą rotacje w obrębie mezocyklonu. Porywy wiatru w takcie jej przechodzenia mogą osiągać i przekraczać 100km/h (w niektórych miejscach nawet znacznie!). Dodatkowo istnieje ryzyko pojawienia się trąb powietrznych. UWAGA! To jest szczególnie niebezpieczna sytuacja! Prosimy o ostrożność.

Źródło: radar-opadow.pl

02:15 – Nad Polską pojawiły się pierwsze wyładowania, w okolicach Szczecina porusza się aktywna superkomórka burzowa, która generuje silne/niszczące porywy wiatru o prędkości do 110/120km/h. Nieoficjalnie w Dziwnowie zanotowano poryw 37,2 m/s, czyli prawie 134km/h!!! Sytuacja jest niebezpieczna, prosimy o ostrożność.

Źródło: Blitzortung

01:15 – Pojawiły się pierwsze wyładowania na północny-zachód od Berlina, strefa opadowa zorganizowała się w linie szkwału, struktura będzie się przemieszczać sukcesywnie na wschód z lekkim odchyleniem na południe. Układ może generować silne, lokalnie niszczące porywy wiatru. Zjawiska burzowe będą się nasilać.

Źródło: DWDr

00:30 – Aktualnie w północnych Niemczech obserwujemy liczne strefy opadowe, które w dalszym ciągu powinny się intensyfikować. Na północnym zachodzie, północy oraz zachodzie Niemiec notujemy porywy do 115km/h. Porywy z biegiem czasu będą się nasilać.

Źródło: KachelmannWetter

23:00 – Najnowsze aktualizacje modeli numerycznych podtrzymują wysoki potencjał do wystąpienia niszczących porywów wiatru dzisiejszej nocy oraz rano. Nasze oczy w dalszym ciągu są skierowane na północ Niemiec, czekamy na rozwój wypadków. Wydaje się, że główną uwagę powinniśmy skupić na obszarze na wschód od Bremen, gdzie istotnie rośnie intensywność opadów.

22:00 – Powoli zbliżamy się do momentu, w którym prognozowana jest inicjacja konwekcji, która doprowadziłaby do rozwoju mezoskalowego systemu burzowego. Na ten moment jeszcze nie notujemy wyładowań, natomiast wyraźnie intensyfikuje się strefa na północy Niemiec (w okolicach Bremen). Nie wiadomo jeszcze, czy będzie stanowić ona prekursor do rozwoju zjawisk burzowych, czy może nastąpi to w innym miejscu. Już niedługo powinniśmy się przekonać.

Źródło: KachelmannWetter

20:30 – W Belgii oraz Holandii notuje się już porywy osiągające i przekraczające 90-110km/h. Dodajmy, że nie są to porywy pochodzenia konwekcyjnego. Ośrodek niżowy znajduje się obecnie na SW od południowych wybrzeży Norwegii, a ciśnienie w jego centrum wynosi 969-970hPa. Na terenie Niemiec, skąd przewidujemy nadejście linii szkwału, obserwujemy poszarpaną strefę opadów. Na razie inicjacja zjawisk burzowych jeszcze nie nastąpiła, choć z każdą godziną zbliżamy się do tego momentu. Prosimy o baczne obserwowanie sytuacji.

Źródło: KachelmannWetter

17:15 – Porywy wiatru u wybrzeży Holandii, gdzie wichura uderzy najszybciej, osiągają już 70-80km/h. Obecnie głębokość niżu wynosi 971-972hPa, co stanowi wartość zgodną z prognozami, podobnie jak jego umiejscowienie. Wzmagają się porywy wiatru również w naszym kraju. Obecnie sporo stacji notuje je na poziomie 50km/h.

15:00 – Wydano oficjalną prognozę burzową na jutrzejszy poranek i dzień. Zapraszamy do zapoznania się z nią na naszej stronie www lub poprzez stronę na Facebooku.

13:40 – Zapraszamy do śledzenia naszej strony www na bieżąco! Niedługo rozpocznie się relacja na żywo z niebezpiecznej aury spowodowanej niżem Ylenia. Za chwilę pojawi się również prognoza konwekcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×