Od poniedziałku zrobi się wiosennie. Co w pogodzie później?

Pogoda w nadchodzącym tygodniu z pewnością będzie sprzyjać naszemu samopoczuciu. Bowiem już od poniedziałku możemy spodziewać się poprawy aury. Będzie ciepło i słonecznie. Modele numeryczne są aktualnie bardzo stabilne. Zmianę wzorca pogodowego bardzo łatwo można dostrzec na mapach prognozowanego geopotencjału. W ciągu najbliższych dni nad naszym kontynentem dojdzie do rozwoju rozległego klina wysokiego ciśnienia. Front polarny ulegnie znacznemu oddaleniu się, a quasi-stacjonarny niż odcięty zacznie przesuwać się w wolnym tempie nad obszar cieśniny gibraltarskiej. To jednoznacznie wskazuje na zmianę cyrkulacji z zachodniej na południkową. Tak więc do Polski naprzemiennie zaczną napływać zarówno ciepłe jak i chłodne masy powietrza, bezpośrednio z południa lub północy naszej półkuli. Zatem jak będzie wyglądać pogoda w nadchodzących dniach?


Poniedziałek (16.03.2020)

Poniedziałkowy dzień będzie zwiastował rychłe ocieplenie. Słupki rtęci wyniosą maksymalnie od 13*C na zachodzie, przez 10-11*C w centrum i na południu, do 9*C na wschodzie. Przy okazji umiarkowanie wysokich jak na tę porę temperatur będzie też pogodnie. Na niebie widoczne będzie zachmurzenie pierzaste zza którego wyglądać będzie słońce. Na południu będziemy mieć do czynienia z porywistym wiatrem pochodzenia fenowego. Wiatr w porywach osiągnie wartości do 70km/h.


Wtorek (17.03.2020)

Poranek będzie stosunkowo ciepły, niewielkie przymrozki zanotujemy tylko na obszarach górskich oraz lokalnie na północy, tam temperatura spadnie do -2/-3*C. Na pozostałym obszarze do 4*C. W ciągu dnia zrobi się już naprawdę wiosennie, a oprócz tego aura będzie w prawie całym kraju słoneczna. Na zachodzie od 16*C, szczególnie wysokich temperatur możemy spodziewać się w okolicach Wrocławia i Opola. W centrum około 14-13*C, a na wschodzie od 8*C do 11*C. W ciągu dnia będzie praktycznie bezwietrznie. Niektóre modele zakładają przemieszczanie się strefy z opadami o charakterze umiarkowanym z północnego zachodu na południe, mimo to przechodzić ma ona w godzinach porannych.


Środa (18.03.2020)

Środa to kontynuacja ciepłej i słonecznej pogody. W całym kraju przeważnie od 16*C do 14*C, lokalnie mogą być to ciut większe wartości. Na przeważającym obszarze kraju dość pogodnie, z niewielką ilością chmur w centrum kraju. Nie powinno również wiać, jedynie na północy zaobserwujemy niewielkie nasilenie się prędkości wiatru do 50km/h. Tam też w nocy może okresowo popadać.


Pozostałe dni…

Czwartek i piątek mogą wyglądać podobnie pod względem pogody. Temperatury mogą osiągać wartości do nawet 18*C. Poza tym dalej dominować będzie pogodne niebo. Nieznacznie wzrośnie również prędkość wiatru. W piątek w związku z ponownym zbliżaniem się frontu polarnego od północy zacznie następować znaczące ochłodzenie. O ile na południu temperatury będą mogły osiągać jeszcze 18*C. To na północy będą to już wartości bliskie 6-7*C. Oprócz tego należy spodziewać się przelotnych opadów o charakterze przelotnym. W weekend natomiast może zrobić się dosyć zimno, lokalnie dość spore przymrozki, o czym poinformujemy w najbliższym czasie.

Źródła grafik Wxcharts oraz Windy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×