Warunki/sytuacja synoptyczna:

W ciągu nadchodzącej doby nad Polską dojdzie do niebezpiecznej sytuacji pogodowej. Nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia #Ylenia znad południowej Skandynawii. Na jednej z osi tego ośrodka przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny w postaci dynamicznego katafrontu. Początkowo #Ylenia zaciągnie do naszego kraju ciepłą masę powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Wędrówka chłodnego frontu spowoduje gwałtowne wypieranie tego powietrza. W obrębie dynamicznej strefy frontowej pojawią się szczególnie korzystne warunki do rozwoju burz. Przede wszystkim będziemy mieli do czynienia z bardzo silnym przepływem wiatru, zwłaszcza w środkowej troposferze, ze względu na bliską obecność silnego prądu strumieniowego. W obrębie ciepłego sektora powietrza pojawią się z kolei korzystne warunki termodynamiczne tzn. słaba, lecz ze względu na aktualną porę roku, umiarkowana chwiejność termodynamiczna CAPE w okolicach 100-300J/kg. Burze rozwiną się w środowisku silnego wznoszenia środkowotroposferycznego oraz silnego pionowego gradientu temperatury w okolicach 6-7*C/km. Szczególny wpływ na rozwój długo żyjących komórek burzowych będą mieć pionowe oraz poziome uskoki wiatru. Pionowy uskok wiatru w warstwie 0-1km będzie osiągał wartości 20-25m/s, z kolei w warstwie 0-6km nawet 25-30m/s. W obrębie frontu atmosferycznego skrętność wiatru SRH 0-3km będzie osiągać wartości 500-700m2/s2. Powyżej przedstawione warunki oraz sytuacja synoptyczna wskazuje początkowo na liniowy charakter konwekcji. Wobec tego niewykluczony będzie rozwój silnego liniowego układu wielokomórkowego, w postaci rozległej linii szkwału QLCS. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające 110-120km/h, lokalnie mogą sięgać nawet 130-140km/h!

Szczegółowy opis:

Obszar oznaczony stopniem 3 zagrożenia:

Na tym obszarze sytuacja będzie najgroźniejsza. W nocy ze środy na czwartek, w okolicach godziny 2-3, z północnego-zachodu zacznie wkraczać do Polski powstały wcześniej w Niemczech wielokomórkowy liniowy układ burzowy w formie linii szkwału. Ze względu na istotnie korzystne warunki konwekcyjne, układ ten będzie niósł ze sobą silne, wręcz niszczące porywy wiatru. Większość z modeli numerycznych przewiduje na czele układu, porywy wiatru w granicach 110-120km/h, a nawet więcej! Silny wiatr będzie związany również z prądami zstępującymi w poszczególnych wbudowanych komórkach burzowych. Nie wyklucza się wystąpienia zjawiska wiatru prostoliniowego tzw. downburst. Na poszczególnych posegmentowanych fragmentach układu możliwy będzie również rozwój szkwałowych trąb powietrznych.

Linia szkwału początkowo wkroczy do województwa zachodnio-pomorskiego, lubuskiego oraz częściowo pomorskiego. Następnie w szybkim tempie będzie przemieszczać się w kierunku wschodnim z niewielkim odchyleniem na południe. Ze względu na pewną ilość chwiejności termodynamicznej CAPE układ burzowy będzie charakteryzować się sporą aktywnością elektryczną. W okolicach godziny 5-7 rano, liniowy układ burzowy przemieści się nad obszar województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, a także częściowo opolskiego i dolnośląskiego. Oprócz bardzo silnego wiatru, należy mieć na uwadze intensywne opady deszczu do 10-15mm, w rdzeniu burzowym będzie to silnie padający śnieg oraz krupa śnieżna. Prawdopodobnie do godzin południowych linia szkwału opuści teren naszego kraju. Najsilniejsze zjawiska burzowe wystąpią na zachodzie, w centrum oraz częściowo na południowym zachodzie. Ze względu na obszar oraz prędkość wiatru, jaka będzie występować na drodze wędrówki tego układu nie wykluczamy zaliczenia go do tzw. silnej burzy wiatrowej „derecho”.

Na tym samym obszarze w późniejszych godzinach może przemieszczać się drugorzędny front atmosferyczny. Konwekcja będzie miała wtedy prawdopodobnie charakter izolowany. Może dojść do rozwoju kilku niskowierzchołkowych superkomórek burzowych, które przyniosą ze sobą gwałtowniejsze zjawiska w postaci porywistego wiatru oraz intensywnego opadu deszczu.

Na zaznaczonym obszarze należy przygotować się na ewentualne zniszczenia. Przede wszystkim należy zadbać o swoje mienie, zabezpieczyć wolnostojące obiekty na balkonach czy w ogrodzie. W miarę możliwości przeparkować auta spod drzew. Zalecamy, aby podczas jutrzejszego poranka, jeśli to możliwe, pozostać w domach. Przemieszczanie się autem może być niebezpieczne! Należy mieć na uwadze przerwy w dostawie prądu spowodowane poważnymi awariami i uszkodzeniami linii energetycznych. Należy odpowiednio przygotować się na taką ewentualność tzn. naładować telefony, latarki oraz wszelkie urządzenia magazynujące energię jak np. powerbanki.

Pozostały obszar:

Na tym obszarze burze, które się rozwiną będą nieco słabsze, lecz w dalszym ciągu będą mogły powodować zniszczenia. Dotrą tutaj mniej groźne fragmenty linii szkwału z wiatrem osiągającym prędkość w porywach do 90-100km/h. Na północy zaznaczonego obszaru porywy lokalnie będą mogły przekraczać 100km/h! Poszczególne komórki burzowe nie powinny być tutaj aktywne elektrycznie. Silniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się na obszarach wyżynnych i górskich wskutek orograficznego wspomagania rozwoju konwekcji. W dalszym ciągu burze będą generować silny opad deszczu w połączeniu ze śniegiem oraz krupą śnieżną. Zjawiska burzowe wystąpią tutaj w godzinach od 8 do 12. W ciągu następnych godzin możliwość rozwoju burz będzie nieco mniejsza. Do godzin wieczornych zjawiska burzowe na obszarze naszego kraju wygasną.

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×