PRZED NAMI WYJĄTKOWO SZYBKA WIOSNA?


Dobiegająca do końca obecna zima najprawdopodobniej zapisze się jako najcieplejsza w historii Polski. Zima 2019/2020 częściej przypominała przedwiośnie, bądź też późną jesień.

Anomalia temperatury dla lutego. Źródło – meteomodel.pl

Czy jest jeszcze szansa na prawdziwą zimę, czy raczej czeka nas jedna z najszybszych wiosen w historii?

W wielu miejscach naszego kraju w trakcie obecnej zimy nie zanotowano pokrywy śnieżnej. Temperatury bardzo często przekraczają 10 stopni. Obecnej sytuacji nie można całkowicie wiązać z globalnym ociepleniem, chociaż był to jeden z czynników, który spowodował anomalnie ciepłą pogodę. Główną przyczyną był wyjątkowo silny wir polarny w stratosferze. Już w listopadzie temperatury były w nim najniższe od 40 lat. Taka sytuacja powoduje silną cyrkulację strefową (NAO) oraz dodatnią oscylację arktyczną (AO). W Europie oznacza to ciepłą aurę, często wieje oraz pada. Obecnie temperatura w stratosferze nadal jest niska, więc najprawdopodobniej czeka nas ciepły, a może nawet bardzo ciepły marzec. Konsekwencją takiego obrotu spraw będzie szybki rozwój wegetacji i wyjątkowo wczesna wiosna. W najbliższy wtorek w wielu miejscach kraju temperatura znowu przekroczy 10 stopni.

Rozkład temperatury maksymalnej na wtorek (25.02.2020). Źródło – meteologix.com

Z prognoz portalu AccuWeather dla Europy wynika, że nie doświadczymy już w tym roku siarczystej zimy, jednakże takie prognozy warto postrzegać tylko w ramach ciekawostki, aniżeli miałyby to być prawdziwe fakty. Na początku marca temperatury mogą nawet przekroczyć 15 stopni, na co wskazuje model ECMWF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×