Już jutro do Polski wkroczy wydajna strefa opadów śniegu z południa Europy, związana z niżem śródziemnomorskim znad Zatoki Genueńskiej. Będzie to prawdopodobnie jedna z większych, jak nie największych śnieżyc na przełomie ostatnich lat. Silna śnieżyca, miejscami pokrywa śnieżna może osiągnąć niemal pół metra, jednak przeważnie będą to wartości 30cm, a może 40cm białego puchu.

Prognozowany rozkład ciśnienia i widoczny głęboki ośrodek niskiego ciśnienia wg. GFS.

W środę na naszym fanpage’u BurzeInfo ukazała się informacja jakoby w naszym kraju na początku nadchodzącego tygodnia miało spać ponad pół metra śniegu. Tak więc się stanie. Jednak jest jedno ale, bowiem według tamtych aktualizacji modeli numerycznych największą pokrywę śnieżną zgarnąłby środkowy pas Polski. Przez następne kilka dni prognozy mocno się zmieniały. Co jakiś czas zmieniała się właściwa trasa niżu górnego, który będzie sprawcą nadciągającej śnieżycy. Raz był to skrajny wschód Polski, drugi raz niż został wyrzucony znacznie na zachód od wschodniej granicy kraju. Mimo to dziś możemy z pewnością przewidzieć obszar, gdzie opadów będzie najwięcej, a co za tym idzie pokrywa będzie największa.

Prognozowana pokrywa śnieżna wg. ECMWF.

Przebieg opadów

Godziny nocne oraz poranne

Strefa opadowa związana z głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia Lars wkroczy do Polski tuż po północy. W pierwszych godzinach obcowania w naszym kraju swym zasięgiem obejmie całe województwo podkarpackie i tam spodziewamy się opadów o największym natężeniu 4-5cm/h. Oprócz tego strefa opadów pojawi się we wschodniej części Małopolski, a także na południowym-wschodzie województwa świętokrzyskiego. Tam z kolei opady będą nieco słabsze, a natężenie opadów wyniesie 2-3cm/h. Podczas trwania opadów temperatura będzie oscylować blisko zera. Kiedy opady będą najsilniejsze z pewnością wartości temperatury przejdą na te ujemne. Stąd też przewiduje się, że do godzin porannych tzn. do 9:00, na podkarpaciu będzie zalegać ponad 20cm pokrywa śnieżna, a na wyżynach nawet 30cm.

Prognozowana strefa opadów wg. ECMWF 12Z na godziny poranne. Źródło WXCHARTS
Godziny południowe oraz wieczorne

W ciągu następnych godzin opady przemieszczą się nad obszar województwa lubelskiego oraz częściowo nad wschodnie Mazowsze, ziemie Świętokrzyską, a także nad Podlasie. Z prognoz modeli numerycznych wynika, że opady nieznacznie osłabną, przeważnie będzie to 2-4cm/h. Trwające na tym obszarze ponad 24-godzinne opady dadzą w rezultacie sporą akumulację świeżej pokrywy śniegu. Im dalej na wschód tym oczywiście będą to większe wartości, tam zatem we wtorek rano należy spodziewać się ponad 30cm pokrywy. Im dalej na zachód tym śniegu mniej, na wschodzie Mazowsza może być to nieco ponad 10cm. Ostatecznie najwięcej śniegu powinno spaść na Podkarpaciu i na Podlasiu.

Całkowita suma opadów śniegu według modelu SWISS 12Z. Źródło: Meteologix

Silny wiatr i zamiecie

Dodatkowo pragnę dodać, że niż przemieszczający się za wschodnią granicą naszego kraju, spowoduje zaostrzenie się gradientu barycznego. To prowadzi do wzrostu prędkości wiatru. Dlatego drugim zagrożeniem będą zawieje i zamiecie śnieżne. Prędkość porywów wiatru może osiągać i przekraczać 70km/h, przy wietrze stałym wiejącym 40km/h. Zwłaszcza w województwie podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Prognozowana prędkość porywów wiatru wg. GFS.

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×