DYNAMICZNA DOBA

Za nami bez wątpienia jeden z najchłodniejszych okresów tego lata. Przykładem tego, że było zimno jest wczorajszy dzień. Średnia dobowa temperatura powietrza 5 sierpnia wyniosła zaledwie 16,5*C. Taka sama wartość odpowiada za maksymalną dobową temperaturę jaką zanotowano na stacji Kielce-Suków. Przyczyną tak niskich temperatur, zwłaszcza w pasie od Dolnego Śląska po południe Podlasia, była gruba warstwa zachmurzenia frontowego związana z wędrówką aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia min. przez obszar Polski wschodniej. Tam gdzie obecna była intensywna operacja słoneczna, temperatury w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego przekraczały wartości nawet 25*C. Dla przykładu stacja w Resku (woj. zachodniopomorskie) zanotowała maksymalnie 25,4*C. Anomalia temperatury dla wczorajszego dnia osiągnęła wartość -2,75* odchylenia od normy, co wskazuje na fakt że nie był to zwykły sierpniowy dzień. W tej chwili bardzo chłodno jest częściowo na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu oraz na Mazurach. W niektórych miejscach temperatura wynosi zaledwie 12-13*C, co poskutkuje jeszcze większą anomalią temperatury niż w dniu wczorajszym.

Maksymalna temperatura powietrza 05.08.2021. – Weatheronline.com

Przemieszczający się przez nasz kraj płytki niż górny, ze względu na silny kontrast termiczny między dwoma skrajnie różnym pod względem fizykochemicznym masom powietrza był niezwykle zasobny w opady. Zazwyczaj ośrodki niskiego ciśnienia kojarzą nam się przede wszystkim z silnym wiatrem. Lecz tym razem porywy wiatru nie przekraczały 60km/h. To efekt słabego gradientu ciśnienia (różnicy) między obszarem o obniżonym ciśnieniu atmosferycznym a obszarem o podwyższonym ciśnieniu. Różnica temperatur na powierzchni izobarycznej 850hPa między wschodem, a zachodem niżu wynosiła ponad 10*C. Wobec tego mieliśmy do czynienia z obecnością bardzo silnych ruchów wznoszących w środkowej troposferze, co przyczyniło się do rozwoju wydajnej opadowo strefy frontowej i chmur . Według produktu RainGRS (IMGW-PiB) najwięcej deszczu spadło na terenie województwa małopolskiego oraz świętokrzyskiego, są to sumy z przedziału 50-100mm deszczu w ciągu 24h. Maksymalna suma opadowa w okolicach Puław (woj. lubelskie) wyniosła 116mm! Chwilami natężenie opadu sięgało ponad 20mm/h. Spowodowało to liczne zalania i podtopienia, zwłaszcza w okolicach Krakowa czy Wieliczki. W dalszym ciągu na rzekach obserwujemy kilka stanów alarmowych oraz kilkadziesiąt stanów ostrzegawczych.

Dane z systemu RainGrs (IMGW-PiB) – meteomodel.pl

CO W POGODZIE DALEJ?

Poszczególne wyliczenia modeli numerycznych sugerują iż sytuacja pogodowa w Polsce ulegnie poprawie. W dalszym ciągu do naszego kraju płynąć będzie masa powietrza o cechach morskich. Natomiast będzie ona bardziej stabilna oraz mniej zasobna w wilgoć. Stąd w najbliższych dniach nie powinniśmy spodziewać się rozwoju masowej konwekcji, w tym burz adwekcyjnych. Już jutro na zachodzie kraju temperatura osiągnie wartości nawet 26-27*C, w pozostałej części kraju również będzie ciepło. Natomiast w godzinach nocnych od południowego-zachodu wkroczy kolejny płytki ośrodek niskiego ciśnienia, związany z długą falą górną. Przez co znów należy spodziewać się silnych opadów deszczu. Na zachodzie Polski sumy opadowe przekroczą 30-35mm. W niedzielę na wschodzie Polski poprzez adwekcję nieco cieplejszej masy powietrza zrobi się bardzo ciepło, lokalnie temperatura osiągnie nawet 30*C. W obrębie chwiejnej masy powietrza, na południowym-wschodzie prawdopodobnie rozwiną się silniejsze burze. Początek przyszłego tygodnia będzie z reguły przyjemny z temperaturami w zakresie 23-26*C z przelotnymi opadami. Natomiast pod koniec tygodnia może zrobić się upalnie, mogą pojawić się również burze.

Prognozowana strefa opadów (noc z soboty na niedzielę) – EMCWF / wxcharts.com
Prognozowana temperatura (sobota) – EMCWF / wxcharts.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas

Postaw mi kawę na buycoffee.to
×